فعال کردن ابزار wsl بر روی ویندوز 10

شرکت مایکروسافت در ادامه تلاش برای حذف نشدن از اکوسیستم سیستم‌های عامل مورد استفاده برنامه نویسان، با همکاری شرکت کونیکال مالک برند اوبونتو، قابلیتی به عنوان زیرسیستم را به ویندوز 10 به روز رسانی شده از ابتدای 2019 به بعد افزوده است تا ضعف‌های بسیار زیاد این سیستم ‌عامل در حوزه قابلیت های زبان های برنامه‌نویسی و فریم‌ورک ها را با استفاده از یک توزیع لینوکسی در داخل سیستم عامل خود پوشش دهد، در این من به اختصار شیوه فعال سازی این قابلیت را برای بهره برداری برنامه نویسانی که به هر علتی مجبور به استفاده از ویندوز 10 هستند و با مشکلات و محدودیت‌های ان دست و پنجه نرم می‌کنند، مینویسم.

نیاز‌های سیستمی

` OS Build: 14393 Or More (You Can Update)

System type: x64`

قدم اول: فعال کردن حالت توسعه دهنده برای فعال کردن حالت توسعه دهنده به مسیر

` Settings → Update & Security → For Developers`

مراجعه کرده و حالت Developer Mode را انتخاب کنید.

قدم دوم: فعال کردن WSL

برای فعال کردن WSL متن Turn Windows features on or off را در قسمت جستجو جستجو کرده و برنامه را اجرا کنید. و سپس Windows Subsystem for Linux را فعال نمایید.

turn on Windows Subsystem for Linux

روش دوم:

ابتدا برنامه PoweShell را به صورت Run as administrator اجرا کنید و سپس کد زیر را وارد نمایید:

` Enable-WindowsOptionalFeature -Online -FeatureName Microsoft-Windows-Subsystem-Linux `

پنجره‌ای باز می‌شود و پس از لحظاتی فعالسازی قابلیت جدید انجام می‌شود. برای نهایی شدن می‌بایست روی Restart now کلیک کنید تا سیستم ری‌استارت شود. البته اگر فایل ذخیره نشده و کار واجب دیگری دارید، روی Restart later کلیک کنید تا پس از ری‌استارت بعدی، ساب‌سیستم لینوکس در ویندوز فعال شود.

پس از ری‌استارت کردن ویندوز، اپلیکیشن Store را از طریق منوی استارت اجرا کنید و با ابزار جستجو، عبارت Linux را سرچ کنید. اپلیکیشن موردنظر، Run Windows on Linux است. این اپ را انتخاب کنید.

windows 10 Store

در ادامه می‌توانید توزیعی از لینوکس را برای نصب انتخاب کنید که طبعاً روی ظاهر و قابلیت‌های Bash موثر است. به عنوان مثال اگر Ubuntu را نصب کنید، می‌توانید دستورات خاصی که فقط در این توزیع لینوکس و در ترمینال آن قابل اجراست را اجرا کنید. پس از انتخاب کردن لینوکس موردنظر و نصب کردن آن، روی دکمه‌ی Launch در اپلیکیشن Store کلیک کنید تا اجرا شود. البته می‌توانید از طریق منوی استارت و با جستجو کردن bash یا wsl، آن را اجرا کنید. در هر دو حالت Run command را انتخاب کنید تا پوسته‌ی Bash نمایان شود.

به صورت پیش‌فرض Bash در فولدر /mnt/c/Windows/System32 باز می‌شود و می‌توانید فولدرهای زیرمجموعه‌ی System32 را بررسی کنید.

توجه کنید که در اولین مرتبه‌ی اجرا، می‌بایست نام کاربری و پسورد دلخواه را وارد کنید تا یک حساب کاربری ساده برای کار با لینوکس ایجاد شود.

پس از انجام مراحل بالا، اگر در کامندلاین یا پاورشل ویندوز خود wsl را تایپ کنید، وارد شل لینوکس خود می‌شوید